Uvod
U Hrvatskoj se vlasništvo nad nekretninama stječe upisom u zemljišne knjige. Zemljišne knjige predstavljaju javni registar u kojem se evidentiraju podaci o pravnom statusu nekretnina, uključujući prava vlasništva i druga stvarna prava. Stjecanje vlasništva i ostalih stvarnih prava na nekretninama regulirano je Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima te Zakonom o zemljišnim knjigama. Upis u zemljišne knjige je ključan jer samo upisano pravo ima pravni učinak prema trećim osobama.
Provjera vlasništva
Provjera vlasništva nekretnine obavlja se uvidom u zemljišne knjige. To možete učiniti osobno u nadležnom zemljišnoknjižnom sudu ili putem odvjetnika koji će za vas provjeriti sve relevantne podatke. Preporučljivo je angažirati odvjetnika jer stručna osoba može temeljito pregledati sve aspekte vlasničkog statusa i potencijalne terete na nekretnini.
Sastav zemljišne knjige
Zemljišna knjiga sastoji se od tri glavna dijela: vlastovnica (vlasnički list), posjedovnica (popisni list) i teretni list (teretovnica).
Na što paziti prilikom uvida u zemljišnu knjigu
Prilikom pregleda zemljišne knjige treba obratiti pozornost na sljedeće:
Što napraviti kada stanje u zemljišnim knjigama nije usklađeno sa stvarnim stanjem
Ako se utvrdi da stanje u zemljišnim knjigama nije usklađeno sa stvarnim stanjem, primjerice kada prodavatelj nije upisan kao vlasnik, važno je konzultirati se s odvjetnikom. Odvjetnik će provjeriti pravnu osnovu stjecanja vlasništva i može pomoći u postupku ispravke podataka u zemljišnim knjigama. Također, može savjetovati o daljnjim koracima kako bi se osiguralo zakonito stjecanje vlasništva.
Zaključak
Provjera vlasništva nekretnine prije kupnje ključan je korak koji može spriječiti buduće pravne probleme. Uvijek je preporučljivo angažirati odvjetnika koji će provesti detaljnu provjeru zemljišnoknjižnog stanja nekretnine. Na taj način možete biti sigurni da stječete nekretninu bez skrivenih tereta i pravnih prepreka.
Ako trebate odvjetnika za nekretnine, obratite nam se na: info@odvjetnik-bistrovic.hr