Uvod
Prema hrvatskom pravu, brak prestaje na nekoliko načina: smrću jednog od bračnih drugova, proglašenjem nestale osobe umrlom, poništajem braka ili razvodom. U ovom članku fokusirat ćemo se na razvod braka, koji je samo jedan od zakonskih načina prestanka braka. Razvod braka posebno je reguliran Obiteljskim zakonom (NN 156/2023), i to detaljnim procedurama koje osiguravaju zaštitu prava djece i pravedno rješenje za sve uključene strane.
Osnovne pretpostavke i osnove za razvod braka
Razvod braka može tužbom zahtijevati jedan bračni drug, a oba bračna druga prijedlogom za sporazumni razvod braka.
Sud mora razvesti brak ako:
Sporazum o pravnim posljedicama razvoda
O pravnim posljedicama razvoda se može sklopiti sporazum. Sporazum o pravnim posljedicama razvoda obuhvaća uređenje svih ključnih pitanja koja nastaju zbog prestanka braka. To uključuje dogovor o roditeljskoj skrbi, mjestu stanovanja djeteta, osobnim odnosima s djecom, uzdržavanju djece, kao i eventualno uzdržavanje između supružnika, uređenju imovinskih odnosa i podjeli zajedničke imovine. Sporazum mora biti detaljno definiran i uravnotežen, te ga sud ocjenjuje i odobrava u izvanparničnom postupku, pod uvjetom da nije u suprotnosti s interesima maloljetne djece.
Ako se roditelji ne sporazume i ne usvoje plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad djecom, o pitanjima uzdržavanja i mjesta stanovanja te viđanja djece će odluku donijeti sud po službenoj dužnosti. Zato se svakako preporuča da roditelji stave po stranu svoje osobne nesuglasice i da se pokušaju dogovoriti, umjesto da to za njih radi sud.
Obvezno savjetovanje kad bračni drugovi imaju maloljetnu djecu
Kada bračni drugovi imaju maloljetno dijete, prije pokretanja sudskog postupka mora se provesti postupak obveznog savjetovanja. Ako je namjera razvesti se temeljem sporazuma, potrebno je sastaviti plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi.
Obvezno savjetovanje provodi stručni tim Hrvatskog zavoda za socijalni rad nadležnog prema mjestu djetetova prebivališta, odnosno boravišta, ili prema mjestu zadnjeg zajedničkog prebivališta, odnosno boravišta bračnih ili izvanbračnih drugova. U obveznom savjetovanju sudjeluju članovi obitelji osobno i bez punomoćnika.
Obvezno savjetovanje provodi se:
Cilj ovog postupka nije pomirenje supružnika, već zaštita interesa djece i osiguranje da se roditelji dogovore o budućim obiteljskim odnosima.
Sadržaj obveznog savjetovanja prije razvoda braka je:
Obvezno savjetovanje se ne provodi ako je bračni drugi nepoznatog prebivališta ili boravišta, ako je nesposoban za rasuđivanje ili ako je nema poslovnu sposobnost tj. ima teže zdravstvene probleme zbog kojih ne može shvatiti da se vodi sudski postupak.
Nakon što se provede savjetovanje izdaje se izvješće o obveznom savjetovanju. Rok za dostavu izvješća je 60 dana od primitka zahtjeva za provođenje savjetovanja. Izvješće vrijedi 6 mjeseci i unutar tog roka je potrebno pokrenuti sudski postupak za razvod braka.
Prijedlog za sporazumni razvod braka kad bračni drugovi imaju maloljetno dijete
Prijedlog za sporazumni razvod podnose oba bračna druga zajedno. Prijedlog moraju biti priloženi izviješće o provedenom obveznom savjetovanju i plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi. Sud u ovom postupku provjerava je li sporazum u skladu s pravima i dobrobiti djece. Ako sud ocijeni da su svi uvjeti zadovoljeni, donosi odluku o razvodu braka. Postupak je brži i jednostavniji u odnosu na klasični postupak tužbe.
Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi
Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi je pisani sporazum roditelja o načinu ostvarivanja zajedničke roditeljske skrbi u okolnostima u kojima roditelji djeteta trajno ne žive u obiteljskoj zajednici.
Planom o zajedničkoj roditeljskoj skrbi mora se detaljno urediti:
Planom o zajedničkoj roditeljskoj skrbi mogu se urediti i druga pitanja ostvarivanja roditeljske skrbi za koja roditelji smatraju da su bitna za dijete, odnosno o kojima su roditelji dužni odlučivati sporazumno, a za koja se smatra da je drugi roditelj dao suglasnost.
Roditelji su dužni upoznati dijete sa sadržajem plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi i omogućiti mu da izrazi svoje mišljenje u skladu s njegovom dobi i zrelošću te ga poštovati u skladu s djetetovom dobrobiti. Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi roditelji mogu sastaviti samostalno, u postupku obveznog savjetovanja, kao i u postupku obiteljske medijacije.
Tužba za razvod braka kad bračni drugovi imaju maloljetno dijete
Ako bračni drugovi imaju zajedničko maloljetno dijete, uz tužbu radi razvoda braka tužitelj je dužan priložiti izvješće o obveznom savjetovanju. Ako tužitelj uz tužbu podnese izvješće o obveznom savjetovanju starije od šest mjeseci, sud će tužbu radi razvoda braka odbaciti.
Ako tužitelj uz tužbu radi razvoda braka nije podnio izvješće o obveznom savjetovanju, sud će pozvati tužitelja da ih podnese u skladu s danom uputom. Sud će odrediti rok od osam dana za podnošenje izvješća i upozoriti tužitelja na pravne posljedice nepostupanja po nalogu suda. Smatrat će se da je tužba radi razvoda braka povučena ako izvješće o obveznom savjetovanju ne bude podneseno u roku od osam dana, a ako ponovo bude podnesena tužba radi razvoda braka bez izvješća o obveznom savjetovanju, sud će odbaciti tužbu radi razvoda braka.
Ako bračni drugovi imaju zajedničko maloljetno dijete, povodom tužbe radi razvoda braka mogu predložiti:
Sud nije vezan tim prijedlogom bračnih drugova. Ako bračni drugovi nisu predložili uređivanje pitanja o roditeljskoj skrbi nad djecom, sud će po službenoj dužnosti odlučiti s kojim će roditeljem dijete stanovati i o načinu ostvarivanja roditeljske skrbi, ostvarivanju osobnih odnosa djeteta i roditelja s kojim dijete neće stanovati i o visini uzdržavanja djeteta.
Zaključno
Razvod braka je složen pravni postupak koji zahtijeva temeljitu procjenu i zaštitu prava svih članova obitelji, posebice djece. Procedura je jasna i ima za cilj osigurati pravedna rješenja te minimalizirati negativan utjecaj razvoda na maloljetne članove obitelji. Za precizno pravno savjetovanje uvijek je preporučljivo konzultirati odvjetnika specijaliziranog za obiteljsko pravo.
Ako imate bilo kakvih pitanja vezano za ovaj članak slobodno nam se obratite na: