srpanj 07, 2024

Sve što trebate znati o A1 obrazcu

Što je A1 obrazac?

A1 obrazac je ključni dokument koji omogućuje radnicima unutar Europske unije da dokažu da su socijalno osigurani u svojoj matičnoj zemlji dok rade u inozemstvu. Ovaj obrazac reguliran je Uredbom (EZ) br. 883/2004 o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Njegova svrha je osigurati da radnici koji privremeno rade u drugoj državi članici EU zadržavaju svoje pravo na socijalnu sigurnost u svojoj matičnoj zemlji. A1 obrazac posebno je važan za poslodavce i samozaposlene osobe koji se žele osigurati da njihovi radnici ili oni sami ne budu dvostruko oporezivani u pogledu socijalnih doprinosa.

Kako pribaviti A1 obrazac?

Da bi se pribavio A1 obrazac, potrebno je podnijeti zahtjev nadležnom tijelu socijalnog osiguranja u zemlji matičnog prebivališta. U Hrvatskoj, taj zahtjev se podnosi Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO). Potrebno je priložiti osnovne podatke o radniku i poslodavcu, uključujući dokaz o zaposlenju ili samozaposlenju, ugovor o poslovnoj suradnji s inozemnim društvom, te podatke o planiranom radu u inozemstvu. Osim toga, potrebno je dostaviti planirani period rada u drugoj državi članici EU, kao i detalje o prirodi posla koji će se obavljati. Obrada zahtjeva je u pravilu vrlo brza.

Koliko dugo može trajati upućivanje temeljem A1 obrasca?

Upućivanje radnika temeljem A1 obrasca može trajati do 24 mjeseca. U posebnim okolnostima, ovo razdoblje može biti produženo, ali samo uz odobrenje nadležnih tijela obiju država članica uključenih u upućivanje. Ako radnik ili poslodavac predviđaju da će radni angažman trajati dulje od 24 mjeseca, potrebno je unaprijed podnijeti zahtjev za produženje ili tražiti drugačiji aranžman koji je u skladu s pravilima EU o koordinaciji socijalne sigurnosti.

Procedura notifikacije treće države članice

Prije početka rada temeljem A1 obrasca u trećoj državi članici, potrebno je obavijestiti nadležno tijelo te države članice. Ova notifikacija uključuje slanje kopije A1 obrasca zajedno s dodatnim informacijama o planiranom radu i trajanju upućivanja. Proces notifikacije može varirati od države do države, ali obično uključuje slanje dokumentacije putem pošte ili elektroničkim putem. Pravovremena notifikacija je ključna kako bi se izbjegle pravne komplikacije i osiguralo nesmetano priznavanje socijalnog osiguranja.

Što se događa kada A1 obrazac istekne?

Kada A1 obrazac istekne, radnik se mora vratiti u svoju matičnu državu ili pribaviti novi obrazac kako bi nastavio rad u inozemstvu uz zadržavanje socijalnog osiguranja u svojoj zemlji. Ako radnik ili poslodavac žele produljiti period upućivanja, potrebno je ponovno podnijeti zahtjev nadležnom tijelu za izdavanje novog A1 obrasca. Za produljenje je potrebno dokazati da su okolnosti koje su dovele do prvotnog upućivanja i dalje prisutne te da se radnik još uvijek smatra zaposlenikom ili samozaposlenikom u matičnoj zemlji. U nekim slučajevima, može biti potrebno pribaviti dodatne dokumente ili pojašnjenja kako bi se omogućilo produljenje.

A1 obrazac je neophodan alat za radnike i poslodavce unutar EU, omogućujući im da iskoriste prednosti jedinstvenog tržišta dok zadržavaju svoja socijalna prava. Pravovremena priprema i točna procedura ključni su za uspješno upućivanje radnika u inozemstvo.

Ovdje možete saznati više o upućivanju radnika u EU i A1 obrascu.

Ako Vam treba odvjetnik za upućivanje radnika unutar EU obratite nam se na: info@odvjetnik-bistrovic.hr

Želite zakazati sastanak?