siječanj 01, 2024

Odvjetnik za sporove: Osnovni koraci za rješavanje trgovačkih sporova u Hrvatskoj

Odvjetnik za sporove, često nazivan kao parničar, je odvjetnik specijaliziran za rješavanje raznih vrsta sporova. Sporovi mogu biti građanski, zemljišnoknjižni, upravni ili trgovački. U ovom članku fokusirati ćemo se na komercijalne sporove. Rješavanje komercijalnih i trgovačkih sporova obično uključuje nekoliko ključnih koraka, koji se mogu razlikovati ovisno o specifičnim okolnostima slučaja i preferencijama uključenih strana. Evo općeg pregleda koji se temelji na standardnim pravnim praksama:

Pregovori prije pokretanja spora

Stranke često pokušavaju riješiti svoje sporove pregovorima prije nego što pribjegnu formalnom pravnom postupku. To može uključivati izravnu komunikaciju između stranaka ili pregovore putem pravnih zastupnika.

Posredovanje ili arbitraža: Ako izravni pregovori ne uspiju, stranke se mogu odlučiti za posredovanje, gdje neutralni posrednik treće strane pomaže u pronalaženju uzajamno prihvatljivog rješenja. Alternativno, stranke mogu ugovoriti arbitražu, formalniji postupak u kojem neutralni arbitar ili vijeće donosi obvezujuću odluku o sporu.

Odvjetnik za sporove: Pokretanje i vođenje parničnog postupka

Ako alternativne metode rješavanja sporova ne uspiju ili su neprikladne, spor se može nastaviti s parnicama. Koraci obično uključuju:

Podnošenje tužbe: Tužitelj podnosi tužbu nadležnom sudu, navodeći predmet spora, dokaze, činjenice i visinu tužbenog zahtjeva.

Dostava: Tužba i poziv na sud dostavljaju se tuženiku.

Odgovor: Tuženik podnosi odgovor, očitujući se na navode uz eventualno isticanje protutužbe ili drugih procesno-pravnih prigovora.

Razmjena: obje strane u pravilu trebaju u ranijoj fazi postupka predložiti sve svoje dokaze i činjenice, koje se odnose na slučaj, u protivnom u kasnijoj fazi postupka mogu izgubiti pravo na dostavu novih dokaza.

Glavna rasprava: Tijekom glavne rasprave se saslušavaju svjedoci, vještaci ili izvode drugi dokazi.

Presuda i žalba: Sud donosi odluku. Stranke se mogu žaliti na odluku višem sudu ako smatraju da je došlo do pravne greške.

Izvršenje presude:  Nakon donošenja pravomoćne presude (i iscrpljivanja žalbi), prevladavajuća stranka možda će morati poduzeti korake za izvršenje presude putem ovrhe, posebno ako stranka koja je izgubila novac ne postupa dobrovoljno u skladu s odlukom suda.

Nagodba u bilo kojoj fazi:  Važno je napomenuti da se stranke mogu dogovoriti da riješe spor u bilo kojoj fazi ovog procesa.

Odvjetnik za sporove bi Vam prije pokretanja spora trebao dati svoju procjenu uspješnosti u sporu i procjenu troškova. Za najtočniji i pravno najpouzdaniji savjet ključno je konzultirati se s hrvatskim odvjetnikom ili odvjetnikom specijaliziranim za trgovačko pravo. Ako imate određene upite ili trebate detaljne informacije o određenom aspektu rješavanja trgovačkih sporova, slobodno pitajte!

Ako vam je potreban pravni savjet ili savjetovanje u Hrvatskoj, slobodno se obratite putem:

info@odvjetnik-bistrovic.hr

Želite zakazati sastanak?