veljača 02, 2024

Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu (tzv. tehnološki višak)

Poslodavci se često susreću s potrebom za restrukturiranjem, optimizacijom poslovanja ili prilagodbom novonastalim tržišnim uvjetima. Jedan od načina prilagodbe je i poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu, koji predstavlja jedan od najosjetljivijih segmenata radnog prava. Ovaj članak ima za cilj razjasniti ključne aspekte poslovno uvjetovanog otkaza, uključujući relevantne pravne odredbe, postupak i prava zaposlenika.

Ključni pojmovi i elementi

Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu definiran je Zakonom o radu i daje se u situaciji kad je prestala potreba za određenim radnim mjestom. Prestanak potrebe za određenim radnim mjestom može biti uvjetovana gospodarskim razlozima (npr. pad prihoda, pad narudžbi, pad prodaje, nastupanje recesije itd.), organizacijskim razlozima (npr. poslodavc je odlučio reorganizirati svoje poslovanje pa je zato ocijenio da neka radna mjesta više nisu potrebna) ili tehnološkim razlozima (npr. implementacija software-a ili kupnja novih strojeva dovela je do viška određenih radnih mjesta).

Da bi poslovno uvjetovani otkaz bio zakonit, ključno je da poslodavc može dokazati da je doista došlo do prestanka potrebe za određenim radnim mjestom. Ako to poslodavac ne bi bio u stanju dokazati, onda bi radnik mogao pokrenuti sudski spor i tražiti da ga se vrati na radno mjesto i da mu se isplati plaća za cijelo vrijeme trajanja spora, odnosno razlika plaće ako je za vrijeme trajanja spora bio zaposlen na drugom radnom mjestu s nižom plaćom.

Postupak donošenja odluke o otkazu

Zakon o radu propisuje postupak koji poslodavac mora slijediti prilikom izricanja poslovno uvjetovanog otkaza, uključujući obvezu obavještavanja i konzultacija s radničkim vijećem (ukoliko postoji) te obvezu informiranja zaposlenika o razlozima otkaza. Poslodavac je dužan zaposleniku dostaviti pisani otkaz s jasno navedenim razlozima otkaza.

Ako bi poslodavac povrijedio zakonska pravila o postupku donošenja odluke o otkazu, npr. ako se ne bi savjetovao s radničkim vijećem ili ako odluku o otkazu ne bi obrazložio, onda bi takav otkaz automatski bio nezakonit i radnik bi s uspjehom mogao pokrenuti sudski spor i tražiti da ga se vrati nazad na posao. Zbog toga je jako bitno da poslodavac poštuje ova zakonska pravila.

Što napraviti kad dobijete poslovno uvjetovani otkaz?

Najbolja stvar koju možete napraviti kad dobijete otkaz jest savjetovati se s odvjetnikom specijaliziranim za radno pravo. Dobar odvjetnik će Vam brzo moći analizirati situaciju i pojasniti koje su Vam daljnje mogućnosti. Ako se utvrde teže povrede zakona od strane poslodavca, onda je jasno da se mora podnijeti tzv. zahtjev za zaštitu prava, i to u roku 15 dana od kad ste primili otkaz. Ako poslodavac ne bi po primitku zahtjeva za zaštitu prava promijenio svoju odluku, onda se podnosi tužba nadležnom sudu prema sjedištu poslodavca. S druge strane, ako odvjetnik procjeni da nemate neke šanse, onda je bolje ne pokretati spor i izlagati se riziku snošenja parničnih troškova. U svakom slučaju, najbitnije je da Vam dokumentaciju pregleda odvjetnik koji ima puno iskustva u radnim sporovima, i puno iskustva s otkazivanjem ugovora o radu.

Zaključne napomene

Odvjetnički ured Bistrović se već preko 15 godina bavi radnim pravom i imamo veliko iskustvo u području otkazivanja ugovora o radu, vođenja sporova zbog otkaza, i pravnog savjetovanja iz područja radnog prava. Ako Vam treba odvjetnik za radno pravo, javite nam se i dobiti ćete brzu procjenu troškova i stručnu analizu Vašeg slučaja. Uvijek nas možete kontaktirati na:

info@odvjetnik-bistrovic.hr

Želite zakazati sastanak?