Mobbing na poslu predstavlja ponašanje na radnome mjestu kojim se zlostavlja ili ponižava drugu osobu. Cilj mobbinga je narušavanja osobnog ugleda, časti i dostojanstva. U Hrvatskoj je mobbing uređen Zakonom o radu, Zakonom o suzbijanju diskriminacije, Zakonom o ravnopravnosti spolova i Kaznenim zakonom. U nastavku ovog teksta, cilj nam je prikazati proceduru zaštite od mobbinga i povrede dostojanstva radnika temeljem Zakona o radu (u daljnjem tekstu: ZR).
Ako se radnik susretne s nekim oblikom mobbinga ili uznemiravanja na radnome mjestu, ima pravo podnijeti pisanu pritužbu poslodavcu. Ako poslodavac zapošljava najmanje dvadeset radnika, mora imenuti osobu ovlaštenu za primanje i rješavanje pritužbi vezanih za mobbing. Ta osoba ne mora nužno biti zaposlenik poslodavca. Ako se radi o malom poslodavcu koji nema imenovanu osobu, onda se pritužba dostavlja izravno upravi.
Glede postupka ispitivanja pritužbe, poslodavac ili imenovana osoba za rješavanje pritužbi dužni su:
Nakon što su obavljeni svi razgovori u svrhu utvrđivanja činjenica i okolnosti slučaja, potrebno je donijeti odluku kojom se rješava pritužba. Osoba koja je imenovana za rješavanje pritužbi dužna je poslodavcu dostaviti izvještaj, zaključak o tome postoji li mobbing, te prijedlog odluke.
Konačnu odluku o pritužbi donosi poslodavac. O poduzetim mjerama poslodavac bi trebao u pisanom obliku obavijestiti podnositelja pritužbe i prijavljenog.
Odluka kojom se rješava pritužba može biti:
Ako bi poslodavac utvrdio da je došlo do mobbinga ili drugog oblika uznemiravanja, radnik ima pravo postaviti zahtjev za naknadu neimovinske štete ili tražiti ispriku. U težim slučajevima mobbinga poslodavac je dužan podnijeti kaznenu prijavu protiv počinitelja.
U slučaju da ste odlučili dati otkaz, više o oblicima otkaza ugovora o radu pronađite na ovom linku.
Vrlo je važno napomenuti da su svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva radnika tajni.
Za sve informacije o ovoj temi obratite nam se na: