travanj 04, 2020

Mobbing na poslu i zaštita radnika

Mobbing na poslu predstavlja ponašanje na radnome mjestu kojim se zlostavlja ili ponižava drugu osobu. Cilj mobbinga je narušavanja osobnog ugleda, časti i dostojanstva. U Hrvatskoj je mobbing uređen Zakonom o radu, Zakonom o suzbijanju diskriminacije, Zakonom o ravnopravnosti spolova i Kaznenim zakonom. U nastavku ovog teksta, cilj nam je prikazati proceduru zaštite od mobbinga i povrede dostojanstva radnika temeljem Zakona o radu (u daljnjem tekstu: ZR).

1. Pisana pritužba za mobbing

Ako se radnik susretne s nekim oblikom mobbinga ili uznemiravanja na radnome mjestu, ima pravo podnijeti pisanu pritužbu poslodavcu. Ako poslodavac zapošljava najmanje dvadeset radnika, mora imenuti osobu ovlaštenu za primanje i rješavanje pritužbi vezanih za mobbing. Ta osoba ne mora nužno biti zaposlenik poslodavca. Ako se radi o malom poslodavcu koji nema imenovanu osobu, onda se pritužba dostavlja izravno upravi.

2. Postupanje u slučaju pritužbe za mobbing

  1. Po primitku pritužbe poslodavac je dužan je u roku od 8 dana ispitati pritužbu i poduzeti mjere radi sprječavanja daljnjeg mobbinga ili uznemiravanja.
  2. Ako se isto ne poduzme roku od 8 dana, ili ako su mjere neprimjerene, radnik ima pravo prekinuti rad. U slučaju prekida rada, radnik mora u daljnjih 8 dana zatražiti zaštitu pred nadležnim sudom i pokrenuti spor radi utvrđenja i zabrane uznemiravanja.
  3. Radnik može prekinuti s radom i bez dostavljanja pritužbe poslodavcu ako postoje okolnosti zbog kojih je opravdano smatrati da poslodavac neće zaštiti dostojanstvo. Uvjet za to je da je radnik zatražio zaštitu pred nadležnim sudom te o tome obavijestio poslodavca u roku od 8 dana od prekida rada.

3. Ispitivanje pritužbe za mobbing

Glede postupka ispitivanja pritužbe, poslodavac ili imenovana osoba za rješavanje pritužbi dužni su:

  • obaviti razgovor s osobom na koju se pritužba odnosi glede optužbi koje ju terete, te njen iskaz evidentirati u zapisniku.
  • obaviti razgovor sa svjedocima ukoliko postoje svjedoci koji imaju saznanja o predmetu optužbe.
  • obaviti razgovor sa samom osobom koja je podnijela pritužbu te njen iskaz također evidentirati u zapisniku.
  • prikupiti sve druge dostupne materijalne dokaze, poput službene e-mail ili drukčije prepiske, isprava, dokumentacije ili stvari koje mogu biti dokaz o uznemiravanju, te utvrditi postoji li mobbing.

4. Odluka o pritužbi

Nakon što su obavljeni svi razgovori u svrhu utvrđivanja činjenica i okolnosti slučaja, potrebno je donijeti odluku kojom se rješava pritužba. Osoba koja je imenovana za rješavanje pritužbi dužna je poslodavcu dostaviti izvještaj, zaključak o tome postoji li mobbing, te prijedlog odluke.

Konačnu odluku o pritužbi donosi poslodavac. O poduzetim mjerama poslodavac bi trebao u pisanom obliku obavijestiti podnositelja pritužbe i prijavljenog.

Odluka kojom se rješava pritužba može biti:

  • stegovna mjera – otkaz ugovora o radu ili obrazložena opomena/upozorenje za mobbing, uz eventualnu naknadu štete.
  • organizacijska mjera – promjena organizacije rada na način da prijavitelji ne dolaze učestalo u dodir ili komunikaciju s prijavljenim.
  • kombinacija mjera a) i b).
  • ili odluka kojom se utvrđuje da nije došlo do povrede časti i dostojanstva, s time da posebnu odluku nije nužno donositi, ali se preporuča radi transparentnosti postupanja.

Ako bi poslodavac utvrdio da je došlo do mobbinga ili drugog oblika uznemiravanja, radnik ima pravo postaviti zahtjev za naknadu neimovinske štete ili tražiti ispriku. U težim slučajevima mobbinga poslodavac je dužan podnijeti kaznenu prijavu protiv počinitelja.

U slučaju da ste odlučili dati otkaz, više o oblicima otkaza ugovora o radu pronađite na ovom linku.

Vrlo je važno napomenuti da su svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva radnika tajni.

Za sve informacije o ovoj temi obratite nam se na:

info@odvjetnik-bistrovic.hr

Želite zakazati sastanak?