
Ugovor o doživotnom uzdržavanju je ugovor kojim se jedna strana (davatelj uzdržavanja) obvezuje uzdržavati drugu stranu (primatelja uzdržavanja) do njegove smrti. Primatelj uzdržavanja zauzvrat prenosi svu ili dio svoje imovine na davatelja uzdržavanja. Stjecanje imovine je odgođeno do smrti primatelja uzdržavanja. Ovaj ugovor reguliran je Zakonom o obveznim odnosima.
Predmet ugovora je uzdržavanje primatelja uzdržavanja do njegove smrti. Drugi bitni element je prijenos imovine na davatelja uzdržavanja. Stranke ugovora su davatelj i primatelj uzdržavanja. Ugovor mora biti sklopljen u pisanom obliku i solemniziran po javnom bilježniku. Alternativno, može biti sastavljen u obliku javnobilježničkog akta ili pred sudom. Predmet ugovora može biti sva ili dio imovine primatelja, uključujući nekretnine i pokretnine.
Davatelj uzdržavanja može imati najviše tri ugovora o doživotnom uzdržavanju istovremeno. Ugovor sklopljen suprotno tom ograničenju je ništetan. Ugovor se upisuje u Registar ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, koji vodi Hrvatska javnobilježnička komora. Ako je predmet ugovora nekretnina, zabilježba ugovora upisuje se u zemljišne knjige.
Prije ovjere ili sastavljanja ugovora sudac ili javni bilježnik provjerit će u Registru ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju broj primatelja uzdržavanja s kojima davatelj uzdržavanja ima sklopljene ugovore o doživotnom uzdržavanju i/ili ugovore o dosmrtnom uzdržavanju.
Prilikom ovjere ili sastavljanja ugovora, sudac ili javni bilježnik će ugovarateljima pročitati ugovor te će ih detaljno i ugovarateljima razumljivim riječima upozoriti na prava i obveze koje proizlaze iz ugovora. Ovlaštena će osoba provjeriti neposrednim pitanjima jesu li obje ugovorne strane razumjele prava i obveze koje za njih proizlaze iz ugovora.
Davatelj uzdržavanja ne odgovara za dugove primatelja uzdržavanja, osim ako nije drukčije ugovoreno. U slučaju smrti davatelja uzdržavanja, njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegove nasljednike, ako oni na to pristanu. Pristanak na preuzimanje prava i obveza iz ugovora daje se u pisanom obliku koji je ovjerio sudac nadležnog suda ili potvrdio (solemnizirao) javni bilježnik ili je sastavljen u obliku javnobilježničkog akta.
Ukoliko ne pristanu na produženje ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovor se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje, osim ako nisu u stanju preuzeti ugovorne obveze. U tom slučaju sud tu naknadu određuje po slobodnoj ocjeni, uzimajući pri tome u obzir imovinske prilike primatelja uzdržavanja i osoba koje su bile ovlaštene na produženje ugovora o doživotnom uzdržavanju.
Ugovor se ispunjava smrću primatelja uzdržavanja, kada davatelj stječe imovinu koja je predmetom ugovora o doživotnom uzdržavanju.
Ugovor može prestati sporazumnim raskidom, smrću davatelja uzdržavanja, raskidom radi neispunjavanja ugovorom preuzetih obveza ili sudskom odlukom ako se odnosi između stranaka toliko poremete da zajednički život postane nepodnošljiv. Nakon prestanka ugovora, svaka strana vraća ono što je temeljem ugovora dobila od druge strane, ukoliko se ugovorne strane drugačije ne dogovore.
Sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju može podlijegati oporezivanju. Naime, kod ugovora o doživotnom uzdržavanju trenutak prijenosa imovine je smrt primatelja uzdržavanja, a ukoliko primatelj nije nasljednik prvog reda davatelja uzdržavanja, primatelj uzdržavanja nije oslobođen od poreza na promet nekretnina. Navedeno je uređeno Zakonom o porezu na promet nekretninama.
Ukoliko postoji obveza plaćanja porez na promet nekretnina za davatelja uzdržavanja, ista se umanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju do smrti uzdržavanog.
Ugovor o doživotnom uzdržavanju je složen pravni institut koji zahtijeva pažljivo razmatranje svih aspekata prije sklapanja. Stručna pravna pomoć često je neophodna za pravilno sastavljanje i provedbu ugovora.
Ukoliko Vam je potrebna pravna pomoć ili odvjetnik, obratite nam se na: